Центр захисту дітей "Наші Діти"

 

Центр захисту дітей "Наші Діти" виступає зразковим пілотним проектом для інших неурядових організацій, державно-приватно партнерства та енергоефективних проектів на території України та інших країн Східного партнерства ЄС. Центр був створений у 2008 році Структурним осередком Німецько-Польсько-Українського Товариства в Україні і частково підтримує державу у сфері захисту прав найменш захищених категорій населення – дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківської опіки, та дітей, молоді та сімей, які опинились у складних життєвих обставинах. Центр має статус модельного інноваційного проекту і діє на підставі спеціальних постанов Кабінету Міністрів України. 

Завдяки унікальному механізму державно-публічної співпраці Центр надає безпосередню та опосередковану допомогу дітям, молоді та сім’ям, які опинились у кризових ситуаціях. Безпосередня допомога згідно з Педагогічною концепцією Центру, прийнятою 2012 року, полягає у адаптації, реабілітації, корекції та розвитку дітей, надання їм педагогічних і терапевтичних послуг.

На сьогоднішній день у Центрі облаштовано 10 квартир для розміщення 54 дітей: 8 квартир для проживання "соціальних сімей" та 2 квартири – соціальний гуртожиток для повнолітніх вихованців Центру, які продовжують навчання і ще не знайшли власного життя. Діти проживають у квартирах з "соціальними батьками", отримують підтримку від: 

  • Психолога;
  • Соціальних педагогів;
  • Вихователів;
  • Логопеда;
  • Репетиторів.

Основна мета Центру полягає у направленні дітей у постійну форму сімейного влаштування (реінтеграція в біологічну сім’ю, опіка родичами, усиновлення). Пріоритетним видом діяльності Центру "Наші Діти" є робота з біологічними сім’ями, яка спрямована на повернення дітей до своїх родин. Батьки та родичі мають змогу відвідувати консультації психолога та соціального педагога. На базі Центру проводяться спільні зустрічі дітей та батьків за участі психологів. Щороку близько 50% наших дітей влаштовуються у постійну сім’ю. Супровід дітей та сімей здійснюємо також протягом 3 років після виходу дитини з Центру з поступовим зменшенням періодичності відвідування.

Паралельно з соціально-психологічною реабілітацією дітей Центр також творчо розвиває дітей у різних сферах (музика, танці, спорт, освіта). Наприклад, ми ініціювали унікальну для України соціально-культурну програму "Включення" за участі відомих національних і міжнародних митців у співпраці з дітьми СЖО. Пілотний цикл нашої програми завершився виставою "Венеція: місто надії" (2012/2013), а другий цикл - виставою "По інший бік сонця" (2014/2015), до яких було залучено 200 дітей з різних соціальних верств.

Опосередкована допомога Центру кризовим категоріям населення спрямована на удосконалення методів та форм виховання дітей, а також розробку нової законодавчої бази у сфері захисту прав дитини та уникнення кризових ситуацій у сім’ї шляхом проведення тренінгів, конференцій, семінарів, круглих столів для регулярного обміну досвідом між українськими спеціалістами, громадсько-політичними діячами та їх колегами з країн Європейського Союзу.

Центр виступає також піонером не лише у сфері надання унікальних послуг кризовим категоріям населення, але й у сфері турботи про навколишнє середовище.  Центр «Наші Діти» став першим енергозберігаючим центром в Україні, облаштованим за сучасними технологіями, система опалення якого (тепло та гаряча вода) повністю заснована на експлуатації відновлювальних джерел енергії. Разом з ефективною теплоізоляцією корпусів Центру геотермальна система значно скоротила наші рахунки за комунальні послуги.

Таким чином, Центр захисту дітей «Наші діти» є унікальним соціальним закладом, діяльність якого спрямована не просто на допомогу дітям-сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування, їх повну соціальну реабілітацію, однак і ставить собі за мету реформувати соціальну, культурну та правову базу розвитку наступних поколінь українців.